SARYU CORDYCEPS GOLD (lektvar života) - Pure Himalayan

Neohodnoceno
5 890 Kč / ks
Skladem
Možnosti doručení

Elixír života vyráběný z nejvyšších jakostí divokého cordycepsu sinensis, Heaven Fresh™ ženšenu, mateří kašičky a manukového medu na světě.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Alchymický výtvor předních světových znalců jako nejdražší doplněk stravy současnosti. 

"Lektvar života a vitality" v pravém slova smyslu. Jak je patrné z ceny, tento produkt je určen zejména elitním vrcholovým sportovcům a nejnáročnějším spotřebitelům, pro které je stále relativně dostupný. Obsahuje pouze ingredience světově nejvyšší jakosti (Royal a triple A grade třídy surovin) z nichž hlavní je ultra-koncentrovaná tinktura (2,44:1) z divokých cordycepsů sinensis s nejsilnější hustotou jejich esence na dávku. 

Když jsem se o "Cordycepsovém zlatě" od Saryu poprvé dozvěděl, spíše jsem kroutil (ale se zájmem) hlavou - celosvětově stanovená prodejní cena 5500 britských liber za 30 elixírů působí jako úlet, když jsem ho ale vyzkoušel, pochopil jsem okamžitě že mám v ruce něco, co musím do ČR dovézt, co bych si sám přál pít pravděpodobně do konce života a co za svou kosmickou cenu asi opravdu stojí (resp. pro ty, pro koho je tento produkt určený, to kosmická cena ani není). Potenciální spotřebitele takového produktu totiž nezajímá cena (například úspěšné podnikatele, profi sportovce či celebrity s miliónovými sazbami), ale pouze ta možnost, mít v ruce něco s opravdovým potenciálem, hodnotou a hl. bez kompromisu. K dnešku jako výhradní distributor Saryu pro CZ/SK i Německo již zásobuji tímto produktem pár profi sportovců a nejnáročnějších klientů u nás a také ho osobně sám používám, proto je nutné aby měl prezentaci a dostupnost i zde na webu.

Napříč lidskou historií se alchymie vždy snažila objevit/vytvořit elixír života (panaceu) a pokud se tomu něco konečně přiblížilo, pak je to nyní v 21. století tento lektvar na bázi nejkvalitnějšího koncentrovaného divokého cordycepsu, který má aktuálně jako AAA (A+++) surovina trojnásobnou cenu zlata na světovém trhu (odtud také název Cordyceps GOLD).

Když se níže podíváme na složení této směsi, je to jako splněný sen - kombinace těch nejlepších a nejpotentnějších superpotravin a látek přírody (s některými z nich již roky pracuji), avšak v té nejvyšší možné dostupné kvalitě planety a navíc v koncentrovaných formách s maximálně nadřazenou hustotou a sílou v každé ampuli. Těchto 25ml lektvaru snad nemůže korespondovat s mou myšlenkou tzv. "BOHATÉ skromnosti" lépe.

Saryu Life Style Ltd. se oddaně věnuje získávání, alchymickému zpracování a poskytování pouze těch nejkvalitnějších vysokohorských produktů na světě a výhradně z nejlepších lokalit Nepálských Himalájí. Jediné měřítko Saryu je vrcholná jakost a účinnost bez ohledu na cenu. Mezi hlavní odběratele a uživatele těchto přírodních himálajských substancí patří zejména královské rodiny celého blízkého východu, šejkové, profesionální sportovci, celebrity a umělci, magnáti, světová elita a celý Anglický šlechtický dvůr včetně královny a jí jmenované lékárny John Bell & Croyden a také luxusní haly Harrods v Londýně - zkrátka nejnáročnější kruhy vůbec.

Pro ty, kteří berou vitalitu ultra-vážně, je tento koncentrovaný elixír tak potentní, jak jen může být. Tak silný, jak je jen možné. Každá lahvička obsahuje účinnou směs ingrediencí, zpracovaných a stabilizovaných nejlepšími dostupnými metodami, opředených legendami a prokázaných věky úžívání v lidovém léčitelství a tradičních medicínách. Jejich jednotlivé efekty zde však nemohou být uvedeny, protože dle EU legislativy mohou člověka léčit pouze farmaceutická léčiva a nikoli přírodní látky, zdravá strava, holistický přístup a samo tělo. Kdo tvrdí opak je zločinec, porušuje zákon a je třeba ho trestat.

Složení látek v CORDYCEPS GOLD, používaných v čínské medicíně po tisíciletí, se soustředí primárně na divoký nepálský cordyceps sinensis pravý (jeho ultra-koncentrovanou tinkturu), extrahovaný a koncentrovaný 6+ letý organický červený korejský panax ženšen nejvyšší třídy tzv. Heaven Fresh™ (dříve určené pouze císaři a současně nejdražší a nejoceňovanější varianta ženšenu na světě) a nejvyšší dostupnou kvalitu mateří kašičky s obsahem 2,6% 10-Hydroxy-2-Decenové kyseliny (téměř dvojnásobek oproti ostatním druhům na trhu) a zcela BEZ (nula) detekovaných reziduí pesticidů či antibiotik v každé šarži, testované v INTERTEK laboratořích (analýzy viz níže). Tyto 3 hl. složky označuje SARYU jako „CORDYCEPS GOLD ROYAL 3“.

Čtvrtou ingrediencí je pak malinké množství novozélandského manukového raw medu, který má za úkol stabilizovat mateří kašičku v produktu a dodat mu další jiskru, jelikož jde o extra silný 20+UMF (většinou 22-23+ dle šarže), což odpovídá 950-1080+ MGO faktoru.

Použité suroviny v tomto lektvaru po celé VĚKY vyhledávali zejména šejkové, císaři, králové a královny a vzájemně si je mezi sebou vždy elita darovala jako pravé bohatství (protože tam, kde jsou neomezené statky získává největší váhu osobní zdraví).

SARYU CORDYCEPS GOLD obsahuje originální a legendární tonickou bylinu a unikum Tradiční Tibetské a Čínské Medicíny i sféry vytrvalosti ve vrcholovém sportu - pravý divoký cordyceps sinensis v silné husté tinktuře z nejvyšší (trojité A) jakosti nepálského sběru - okem hledaný a na kolenou ručně sbíraný v mimořádně vysokých nadmořských výškách je sklizen výhradně pro SARYU z nedotčeného prostředí proslulé nejvyšší části výskytu v regionu DOLPA v nepálských Vysokých Himalájích důvěryhodnými komunitami registrovaných šerpů. Má hodnotu suroviny výrazně převyšující ryzí zlato. Každá sklizeň (omezená na necelé 2 měsíce) podléhá striktní inspekci a certifikacím a je autorizovaná vládou Nepálu, která díky svému přístupu zvedla životní úroveň místních o několik příček a zároveň se (po odstrašujícím příkladu akutní zlaté horečky v Tibetu) stejně jako např. Bhútán maximálně snaží o správu udržitelnosti a dodržování striktních pravidel.

Jedná se o ohrožený druh unikátní cizopasné houby vč. napadeného těla jejího hostitele (zj. ghost moth housenky) po přirozené metamorfóze v horské minerální půdě ze 4 až 5 tisíc m. nad mořem - silně regulované přírodní bohatství vysokých Himalájí, které v této pravé celistvé a divoké podobě dnes již dosahuje třetinové až trojnásobné ceny zlata (dle jakosti a lokality sběru) a stalo se tak ruku v ruce se svou tisíceletí uznávanou legendou jednou z nejhodnotnějších potravinových komodit současnosti.

Přestože legislativa EU nedovoluje vytvořit popis potenciálu plnohodnotným a uvést žádná (ani referencemi doložená) zdravotní tvrzení, tak níže naleznete maximální informační zázemí tohoto konkrétního produktu a všech jeho složek jednotlivě za sebou. Jsou natolik významné a cenné, že se předpokládá maximální osobní vynaložení vlastních sil každého potenciálního spotřebitele k dohledání všech nejdůležitějších (u cordycepsu 3500+ studiemi i rukopisy prastarých textů východního bylinkářství doložených) vlastností a významů. 

Upozornění:
Tento produkt byl u MZe uvedený na trh jako doplněk stravy a nahlášen SZPI. Produkt nemá EU legislativou schválené léčivé účinky a nejedná se o lék a není také určen jako náhrada pestré stravy. Ukládejte jej vždy mimo dosah dětí. Povinná data jsou uvedena na české etiketě a minimální trvanlivost na obalu. Účelem informací uvedených na této stránce produktu není zvýšení spotřeby a prodeje produktů, ale poskytnutí pestrých a obrazových informací o jeho původu, získávání, podstatě a složení. Nevybízíme vás k nevhodnému, nestřídmému nebo neopodstatněnému užívání. Vždy si pečlivě prostudujte etiketu a použití doplňku konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, obzvláště pokud jste těhotná/kojící. Všechny informace a překlady čínských prací v tomto článku související se starými texty a příběhy TČM a TTM jsou pouze sdíleným osobním názorem pana Adama Raw.

Každá lahvička cordyceps GOLD obsahuje 550mg speciální silné tinktury (2,44:1) z divokých cordycepsů sinensis nejvyšší jakosti z Nepálu. To odpovídá 1,342g AAA (A+++) tamního cordycepsu, tedy minimálně 1 až 2 celým kusům největších a nejčistších exemplářů na světě v každé ampuli (na východě věří, že jeden jediný takový kus snězený za život, významně ovlivní lidské tělo skrze jing ledvin). Toto je množství odpovídající např. asi 7-8ks https://www.adamraw.cz/wildbhutancordyceps-5g/ avšak v několikanásobně dražší jakosti a zejména zpracovaných alchemicky světovými odborníky v Anglii, pro maximální extrakci veškeré esence a látek z nich. Výsledkem je maximální biologická dostupnost a koncentrace s nejvyšší potentností, jejíž cesta začala u nejjakostnější zdrojové suroviny vůbec.

Legenda cordycepsu dle historie a starých čínských i tibetských textů

Nesmrtelné a vzácné asijské legendy i mýty o této uctívané tonické houbě/bylině a jejích vlastnostech pokrývají průběh tisíciletí. První písemná zmínka o cordycepsu pochází zřejmě z Číny z roku 620 n. l. a v době dynastie Tang (618-907 n. l.) vnesla podstatu do kdysi nehmotného alegorického vyprávění, popisujícího magické stvoření, jehož nesmrtelná existence probíhá v zázračném koloběhu transformace ze zvířete na rostlinu v létě a pak znovu z rostliny na zvíře v zimě.

Divoký cordyceps sinensis je tisíciletí znám a používán v tradiční čínské medicíně (TČM). Vyskytuje se pouze ve velmi vysokých nadmořských výškách na himalájské náhorní plošině, a proto je extrémně obtížné jej najít a sbírat. Kvůli obtížím spojeným s divokou sklizní tohoto exotického plodu byl cordyceps vždy nejdražší známou Asijskou bylinou. Tato vysoká cena jej odsunula téměř výhradně mezi členy císařského dvora, elitu a čínskou šlechtu a byla historicky zcela mimo dosah průměrného čínského poddaného. Navzdory své ceně a vzácnosti se díky bezprecedentnímu léčebnému využití cordyceps stal vysoce ceněným základem čínské lékařské tradice i praxe. Více než 2000 let uznávané unikum přírodního světa v Číně a okolním Orientu, se však k západnímu vědeckému publiku dostalo až v roce 1726, kdy byl cordyceps představen na vědeckém setkání v Paříži. Jezuitský kněz, který zaznamenal své zkušenosti s cordycepsem během pobytu na dvoře čínského císaře, převezl první exempláře do Francie.

Cordyceps je součástí materia medica textů tibetské medicíny. Údajně jeho první citace v tibetských lékařských pojednáních ve skutečnosti ještě předchází jeho zmínku v čínských textech o několik století. Významnější úryvky o něm dále najdeme v tibetských lékařských spisech jako Mennag chewa filll (Deset milionů pokynů: relikvie), který napsal slavný tibetský lékař Zurkhar Namnyi Dordže, v tibetské materii medice, kterou sestavil mongolský Džampal Dordže a v několika moderních pojednání věnovaných tibetským lékopisům a medicinálním přípravkům. Tibetští učenci celkově nejvíce psali o záhadném léčivém hybridu zvířete/rostliny v průběhu patnáctého až osmnáctého století a v roce 1757 bylo napsáno nejranější objektivní a více vědecké zobrazení cordycepsu autorem Wu-Yiluo v díle Ben Cao Congxin („Nová kompilace Materie Medicy"), během dynastie Čching.

Člen tehdy největší podskupiny pravých hub: Ascomycotina, Cordyceps se tak ocitl mezi nejznámějšími léčivy moderní doby; Penicillium, z něhož pochází antibiotikum penicilin, nejúčinnější halucinogen L.S.D., odvozený z rostlinně parazitické námelové houby (Claviceps purpurea) a nejoceňovanější vzácné houbové pochoutky (lanýže a smrže). V roce 1964 pak byl cordyceps již oficiálně zařazen mezi rostlinná léčiva současné čínské farmakologie.

Úplně na začátku však cordyceps údajně objevili pastevci Yaků v Himalájích ještě starověkého Tibetu a Nepálu. Tito pastevci si všimli horlivého chování a nezvyklé vitality svých zvířat poté, co se na jaře pásli na místech výskytu cordycepsu ve vysokých nadmořských výškách. Hybridní houba bez kloboučku, kterou nakonec našli, se od té doby používá v tradiční čínské medicíně ke všemu, co zde nemůže být z důvodu EU legislativy uvedeno. Silnější a hodnotnější než ženšen měl ve starověku cenu čtyřnásobku své váhy ve stříbře. Díky své vzácnosti, legendě a účinnosti cordyceps zastával a nadále zaujímá vysoce váženou pozici v rozsáhlých řadách čínských bylinných medicín a přípravků, které západ začal zkoumat a začleňovat teprve nedávno do oficiálně uznávaných lékařských postupů a praxe. 

Ophiocordyceps sinensis a jeho cyklus v divoké přírodě

Cordyceps je rod askomycetových hub patřící do čeledi Ophiocordycipitaceae (dříve Clavicipitaceae), parazitující především na hmyzu a dalších členovcích. Tyto druhy hub se proto nazývají entomofágní (živící se hmyzem) houby, což však není u cordycepsu sinensis zcela přesné, protože tato houba svého hostitele (vč. převzetí částí jeho DNA dle studií) důmyslně použije ke své unikátní metamorfóze a část jeho schránky zachová. Podle nedávného přezkoumání DNA rodu Cordyceps je pro Cordyceps sinensis zaveden nový odborný název Ophiocordyceps sinensis, což je parazitická houba žijící NA larvách lepidopterů (motýlů a můr). Napadá a roste na housenkách, konkrétně na larvách z rodu Thitarodes (Hepialidae, Lepidoptera). Daří se mu nejvíce a vyskytuje se ve výškách od 3900 do 5400 metrů nad mořem na chladných, travnatých loukách Tibetské autonomní oblasti (TAR, čínsky: Xizang), Sichuan, Gansu, Qinghai a Yunnan a v několika nepálských, bhútánských, a indických vysoko-himálajských oblastech tohoto pásma. Infikovaní hostitelé, z nichž je nejčastěji zmiňovaným druhem Thitarodes armoricanus (Oberthür) Ueda, žijí pod zemí na tibetské náhorní plošině a v himalájských oblastech a než se zakuklí zde běžně stráví až 5 let.

Spóry C. sinensis se přirozeně šíří větrem přes půdu a na rostliny, kde koloběhově přicházejí do kontaktu s larvami Thitarodes, nejčastěji když se housenky vynoří, aby se živily kořeny a bylinnou vegetací. Larvy byly pozorovány, při pojídání např. křehkých kořenů a horských bylin jako je Polygonum, Astragalus, Salix, Arenaria a Rhododendron. Housenky mohou sníst spóry přímo při krmení a/nebo mohou spóry ležící na jejich tělech vyklíčit a vstoupit dovnitř ústy či dýchacími póry. Když C. sinensis napadne T. armoricanus, jeho mycelium napadne tělo housenky, postupně vyplní její dutinu a nakonec téměř zcela nahradí hostitelskou tkáň. Usmrcená housenka má žluto-hnědou barvu. Kyjovitá plodnice, 5-15 cm dlouhá tmavě hnědé až černé barvy, vyrůstá přímo z čela housenky. Stroma (masa houbové tkáně) nese mnoho malých, baňkovitých perithecií (plodnic), které obsahují asci (vaky, ve kterých se tvoří pohlavní spóry). Spóry C. sinensis se přirozeně rozptýlí a rozpadnou na 30-60 propagulí, které se dostanou na další larvy a takto koloběhově probíhá opakovaný cyklus a reprodukce; mezi disperzí spór a infekcí nových larev uplyne obvykle 15 dní.

Vzhledem k tomu, že svým tvarem trochu připomíná trávu, je cordyceps v Asii pojmenován jako Yar-Tsa-Guen-Bub (Yarsagumba) či Dong Chong Xia Cao, což znamená „letní tráva, zimní červ“. V češtině používáme označení housenice čínská a anglicky caterpillar fungus (doslova housenka-houba). Avšak nejčastější název - Cordyceps pochází z latinských slov: cord a ceps, což znamená „kyj/palice“ a „hlava“, a Sinensis (z Číny). Přestože je Cordyceps sinensis příbuzný s jinými houbami, není technicky stejný jako drtivá většina hub a místo toho je klasifikován jako silná forma rodu Ascomycetes a je jednou z nejuznávanějších a široce respektovaných funkčních superpotravin světa.

K dnešnímu dni byly na šesti kontinentech identifikovány stovky druhů Cordycepsu, v různých biotopech a se stejně rozmanitými zdroji potravy.

Zjednodušeně jde v podstatě o mumii housenky prorostlou a spojenou s důmyslnou zralou houbou, po ukončení jejího reprodukčního cyklu uvolněním spór z plodnice. Ve vysušené podobě tonické bylinky, která je ve skutečnosti velmi chutná.

Zajímavý je výrok experta na cordyceps, který o něm vytvořil brožuru: ,,z našich studií je zřejmé, že o divech těchto podivných tvorů nevíme téměř nic. Zdá se, že čím více se učíme, tím více otázek je před námi. Cordyceps zatím skrývá mnohá tajemství."

DI TAO ZÍSKÁVÁNÍ - POCTA MOUDROSTI PŘEDKŮ
DI TAO je tradiční východní koncept získávání tonické byliny či adaptogenu pouze z její duchovní vlasti, jejího autentického a skutečného původního zdroje a stanoviště a v optimální dobu jejího přirozeného cyklu. Pouze v této oblasti, kde je optimální původní prostředí, se bude bylina vyvíjet a růst tak, aby se stala fytochemicky nejbohatší, nejsilnější a s největším potenciálem.

Základní filozofií Di Tao je, že bylinky, které rostou a sbírají se v jedné oblasti, se budou vždy lišit od jiných, protože ze svého původního prostředí vycházejí. Po celou dobu životnosti byliny se berou v úvahu faktory, jako je voda, která ji napájí, půda, která ji živí, okolní vzduch, hmyz a mikroorganismy, které s ní přijdou do kontaktu a/nebo s ní žijí symbioticky, a také způsob sběru a konečné úpravy aby se tím vším maximálně posílily její původní léčivé vlastnosti.

Krátká reportáž o divokém cordycepsu na BBC
 
HLEDÁNÍ A SBĚR CORDYCEPSU V NEPÁLU
 
Nepál má obrovskou geografickou rozmanitost. Stoupá z výšky pouhých 60 metrů v tropické ploché pláni, přes hranici věčného sněhu, k více než 90 vrcholům včetně Mount Everestu, nejvyššího vrcholu Země s výškou 8 848 m. Nepál byl sousedním zemím znám jako skutečné emporium bohatství flóry díky své bohaté rozmanitosti rostlinného života. Cordyceps sinensis je v Nepálu po dlouhá staletí vzácnou tradiční lékařskou složkou spolu s dalšími tonickými bylinami pro svou dobře známou účinnost a vyživující účinky. Proto je zde jeho sběr opravdovou tradicí, v dnešní době však již také možností vydělat si a zvýšit životní úroveň místních. Není to však snadné, jen cesta do základních nižších údolí, trvá chůzí tři až čtyři dny z okresního velitelství Dunai v dolním Dolpu. Chcete-li se však dostat až do většiny horních údolí Dolpa, musíte překonat několik průsmyků ve výškách 5000+ metrů, z nichž mnohé jsou od září do května zasněžené. Cesta mezi Dunai a Dho Tarap byla výrazně vylepšena v roce 1996. Dříve byla cesta poněkud zrádná; nebylo neobvyklé, že cestující cestou zemřeli. Nyní je cesta mnohem bezpečnější a schůdnější.
 
 
Nejvyšší jakost (s následným označení triple A grade) cordycepsu sinensis je nepředstavitelně vzácná a extrémně těžko se takové kusy hledají, rostou výhradně na vysoké himálajské náhorní plošině, v izolovaných oblastech alpských pastvin mezi 4000 a 5400 metry.

Pátrání začíná v květnu, kdy až 30 000 lidí v Dolpě putuje celé týdny horami, než se dostane do přirozeného prostředí Yarsagumba.

Sběratelé postupují na rukou a na kolenou, prohledávají každý centimetr terénu a hledají magický stonek Cordycepsu a to pokračuje denně po dobu mnoha týdnů.

Yarsagumba se stala nejcennějším ekonomickým zdrojem pro nepálskou oblast Vysokého Himálaje, a přestože se ji mnoho vědců pokoušelo kultivovat v laboratořích simulujících himalájské podmínky, nebyli schopni to úspěšně udělat.

Kvůli jeho nedostatku a celosvětové publicitě i poptávce elity ceny Cordyceps sinensis raketově vzrostly s cenou za autentický Cordyceps z Himálaje, dosahující hodně přes 100 000 liber za kilo.

Sezóna sběru divokého cordycepsu v Nepálu - komunity horalů a šerpů putující i týdny ve vysokých nadmořských výškách

Sběr divokého cordycepsu sinensis, známého pro svou nesrovnatelnou čistotu, sílu a kvalitu (tibetské/nepálské a bhútánské cordycepsy se považují za nejlepší a nejpotentnější na světě), zachraňuje Nepál - příjem z něj podporuje izolované horaly a místní na úrovni vesnice i rodiny. Zatímco je cordyceps sinensis kupován a konzumován prosperujícími a elitáři po celém světě, sbírání a prodej představuje kritický příjem pro některé z nejchudších himálajských horalů, kteří žijí v jednom z nejextrémnějších prostředí na Zemi a pro mnohé komunity šerpů. Výnosy se používají také na rozvoj projektů, mezi něž patří: podpora místních škol při najímání učitelů, výstavba mikro-vodní elektrárny, zřízení komunitního nouzového fondu či budování cest a opravy staveb. Cordyceps sinensis nejen pomáhá lidem s vitalitou, ale také reálně pomáhá lidem v Nepálu, nejchudší zemi Asie. Avšak čas, oblast a způsob sklizně Cordyceps sinensis je přísně kontrolován zákony a předpisy a pouze licencované společnosti jsou oprávněny vyvážet do zámoří.

Nalezení plodnice cordycepsu v přírodě vyžaduje dlouhé, obtížné a úmorné hledání něčeho, co by mohlo vyčnívat z půdy Himalájských svahů třeba jen centimetr! Šplhání a plazení po skalnatém svahu v nadmořské výšce kolem 5000 metrů vyžaduje kombinaci hbitosti, odolnosti a odhodlání, které má jen málokdo.

Cordyceps se nachází hledáním malého hrotu vyčnívajícího z povrchu pár cm

Naproti tomu vytváření umělých variant cordycepsu v laboratoři či skleníku, což je z logických důvodů velmi rozšířená, pochopitelná a nezastavitelná snaha, vlastně podkopává podnikání a živobytí místních obyvatel Nepálu, pro které je sběr divokého cordycepsu živobytím. Jednak klamáním spotřebitele, že jde o to stejné, kvůli čemu sběrači vysoko v horách někdy reálně riskují životy (ani z blízka nejde o to stejné) a jednak odvrácením pozornosti (reklamou na pseudo-produkty) od možnosti unikátní divoký produkt vyzkoušet. Kultivace upřednostňuje nižší jednotkové náklady a větší zisk na kvantitě před pochopením divoké kvality a podporou nejisté mikroekonomiky. Jako se všemi ostatními doplňky stravy zde na webu jsem odhodlán nejen prospívat našim zákazníkům nabídkou toho nejkvalitnějšího divokého Cordycepsu, který je k dispozici, ale také podporovat jeho pokračující a udržitelný sběr partnery ve Vysokých Himalájích. S příležitostí přichází zodpovědnost, a proto již nikdy nenahradím vzácný divoký Cordyceps za slabší umělé alternativy vypěstované v laboratoři (bez ohledu na to, o kolik jednodušší cesta by to byla)..

Uměle kultivovaný cordyceps VS celistvý divoký cordyceps

Aktuálně se tisíce prodejců nepravých uměle kultivovaných "cordycepsových" produktů (typu CS-4, militaris apod.) po celém světě předhání v údajné kvalitě/účinnosti a vzájemně si kritizují a/nebo nadhodnocují své laciné produkty před spotřebiteli deklarací všemožných testů na chemii a patogeny, analýz na těžké kovy, certifikacemi, patentovanými procesy výroby, extrakce a zpracováním, zavádějícími fotkami (100% klamání spotřebitele je součástí samotných obalů většiny těchto produktů), zdravotními tvrzeními a popisy (v 90% zcela v rozporu s aktuální EU legislativou) svých produktů na bázi umělých a izolací zpracovaných "pseudokordycepsů" a miliony jejich zákazníků vůbec netuší ani úplně základní informace k problematice této houby. - Musí to dělat, protože mají v rukou obrovské množství neustále dokola masově vyráběného produktu, který je potřeba prodat.

Pro reálný rozhled je dobré na začátek vědět, že 100% těchto produktů vůbec neobsahuje divoký cordyceps, je uměle pěstovaných zcela mimo přirozenou oblast výskytu (opak tzv. DI-TAO získávání dle zásad textů prastarého východního bylinkářství) a v nesprávném čase (přesně řečeno 365 dní v roce v laboratořích či kádích s tekutinou a sklenících za účelem nikdy nekončícího proudu zisků) oproti krátkému období možnosti sběru divokého originálu v přírodě a navíc, s úplnou absencí původního hostitele (bez kterého v přírodě nemůže cordyceps ani existovat), tedy postrádající živočišnou část/schránku i její esenci a informaci o obrovské snaze přežití i přemožení v kombinované DNA houby/housenky/bakterií po metamorfóze, která je dle tradičních východních textů zcela klíčová pro specifické vlastnosti cordycepsu ve vztahu k životní esenci Jing, jež dali vzniknout jeho legendě a hodnotě v TČM.

V nepálu je cordyceps natolik významný, že ho najdeme i na poštovních známkách.

Veškerá nutnost testování na těžké kovy, patogeny, kontrol čistoty, certifikací apod. u pseudo-cordycepsových produktů - doplňků stravy, existuje jen z důvodu jejich umělého pěstování člověkem s použitím různých substrátů, nástrojů a technik a v různých podmínkách, lokalitách a prostředích podléhajících znečištění a kontaminacím. Divoký cordyceps z panenské přírody Himalájí, vždy podléhající inspekci ministerstva zdraví a jakostním kontrolám vlády před povolením pro vývoz stojí vysoko nad tímto konvenčním mišmašem lidské špíny a konkurenčních bojů při umělé masové výrobě. 

Také je dobré vědět, že většina uměle kultivovaných cordycepsů funguje (z hlediska funkční houby) velmi dobře v rovině několika základních a nejvíce studovaných látek, což prokázali četné studie. Například glukany, kterých tyto produkty obsahují někdy až závratných 40+% (pravý divoký cordyceps jich má v přírodě jen 3-8%) se podařilo díky umělé kultivaci na škrobu (i přidáváním škrobu do výsledných produktů) x-násobně navýšit bez ohledu na to, že původní a nejvíce ceněné vlastnosti cordycepsu s ním téměř nijak nesouvisí (a je snadné dosáhnout mnohem vyššího příjmu beta-glukanů například konzumací několika desítek gramů ovesných vloček či jiných zdrojů :). U cordycepsu mnohem zajímavější, farmakologicky aktivní látky jako cordycepin, manitol a adenosin, jež fungují zejména v ergogení rovině a díky kterým často vyhledávají cordyceps sportovci a lidé s fyzicky náročnou profesí, mohou být naopak u kultivovaných verzí pseudocordycepsů dle studií i vyšší než v divokém celistvém cordycepsu sinensis.

Co je velmi významné zjištění, že u divokého ophiocordyceps sinensis nebyl v jeho genomové sekvenci nalezen vůbec žádný gen pro syntézu cordycepinu. ,,Většina moderních lékařských výzkumů pak byla provedena pomocí umělé verze známé jako CS-4 (cordyceps sinensis kmen č. 4)," avšak analýzy DNA odhalily, že tento kmen není zdaleka identický s Ophiocordyceps sinensis, říká D. Winkler, expert na C. Sinensis. Během určitých fází svého životního cyklu může Cordyceps dočasně začlenit část DNA z housenky nebo jiného zdroje potravy do svého vlastního genomu, stejně jako lidské geny obsahují mnoho genů, které pocházejí z virů a bakterií. Sekvenování DNA zatím ani neprokázalo, co přesně Cordyceps sinensis (oficiálně Ophiocordyceps sinensis) vlastně je. Je to proto, že sekvence DNA se ve skutečnosti mění s časem a dokonce i závisloti na místech sběru (stejně jako se lidský mikrobiom u každého jednotlivého člověka liší, zejména v průběhu času a od místa k místu). Zdá se, že houba může v počáteční fázi začleňovat část hmyzí DNA do svého vlastního kódu DNA. Některé hmyzí a bakteriální geny se tak již dávno mohly trvale začlenit do genomu divokého cordycepsu. Není tedy vůbec překvapivé, že je divoký Cordyceps jakousi jedinečnou směsí organismů s primárně houbovými rysy. Smíšené genomy jsou vysoce pravděpodobné u každého živého tvora a ve VŠEM, co jíme. I lidé jsou smíšený genom.

Většina doplňků cordycepsů je však čisté mycelium pěstované na hnědé rýžové mouce nebo lepkavém zrnu (ale také na dřevěných štěpkách a písku), takže kupujete více škrobu než medicinálních složek. A zatímco takové společnosti budou tvrdit, že jejich „extrakt“ z Cordycepsu je studiemi prokázán jako účinný, bylo ve skutečnosti provedeno jen velmi málo srovnání výzkumů mycelia pěstovaného na zrninách a divokého cordycepsu. Takové produkty skutečně mohou mít až 65% obsah škrobu a velké množství glukanů (na které se bude prodejce odkazovat), ale obsahují jen malé množství sloučenin, které se hojně a nativně vyskytují v divokém cordycepsu ve volné přírodě.

Logickou otázkou tedy zůstává, pokud je v uměle kultivovaných produktech buď až nepřirozeně daleko více určitých nepodstatných látek (v souvislosti s původním složením divokého cordycepsu a jeho hl. užitím dle TČM) anebo jiné množství a poměry ergogeních látek (manitol, cordycepin a geny pro jeho syntézu) a zároveň absence stovek původních (divoký cordyceps po přirozené metamorfóze obsahuje 600+ bioaktivních látek s hojností enzymů), tak k čemu jsou tedy dobré a jaký mají vůbec vztah k legendě o "himalájském zlatě", "horské viagře" či "nejsilnější tonické bylině ledvin pro životní esenci jing" dle TČM, z doby, kdy pseuda vůbec neexistovala? Jaké mají právo s ní být spojovány, když jsou původově, geneticky i obsahově něco jiného?

Odpověď je při nezkresleném neutrálním pohledu prostá, čestná a oči otevírající - jako zdroj betaglukanu (imunita) nebo ergogen jsou pseuda do určité míry vhodná (a cenově velmi výhodná) a jejich efekt by měl být individuálně posouzen a porovnán (např. CS-4 vs militaris a další druhy) každým osobně, např. mě jako sportovci kolem 3g CS-4 (na trénink) vždy dobře fungovalo (alespoň jsem si to myslel, než jsem vyzkoušel divoký cordyceps, navíc v nižší dávce kolem půl g). Avšak žádný pseudo-cordyceps, běžně nabízený a prodávaný na jakémkoli trhu (všechno kromě divokého cordycepsu sinensis je pseudo) není možné reálně srovnávat s pravým divokým celistvým plodem z himalájí (jde zkrátka o úplně jinou hmotu i esenci v ní) a očekávat od něj legendární vlastnosti ceněné TČM po tisíceletí. Přesvědčit spotřebitele je překvapivě a očividně však velmi jednoduché - hl. kvůli ceně a zatížení pozornosti na jen několik málo údajně klíčových látek a také klamavým popisem (např. že cordyceps pochází z Himalájí - ano ten divoký, ne ten ve vašem produktu!) a falešnými obrázky (divokého cordycepsu s housenkou, který ve 100% kultivovaných produktů mycélií, tinktur a extraktů není!).

Cordyceps nalezený v divočině Himalájí v půdě bohaté na živiny (houba+housenka) VS uměle pěstovaný pseudocordyceps v laboratoři (jen houba).

Je bohužel zcela běžné, že uměle kultivované (většinou ve znečištěné městské Číně) druhy různých pseudo-kordycepsů používají na obalech i v textech popisů fotky a obrázky divokého cordycepsu (vč. housenky), který však neviděli ani z dálky a také se honosí jeho nativními účinky (které v žádném případě už z logické podstaty komplexnosti a složení hmoty celého plodu metamorfózy nemohou mít). Ještě více zavádějící jsou pak snahy třeba dokonce posunout pseudokordycepsové produkty nad originální divoký cordyceps např. z důvodu vysokého obsahu beta-glukanu (30-40%) nebo možnosti označení vegan/vegetarian čistě houbových produktů (tito morální a etičtí prodejci jsou očividně chytřejší a důmyslnější než příroda sama, proč však dále na svých obalech používají obrázky divokého cordycepsu vč. housenky, bez které v přírodě nemůže existovat a po jejíž smrti jí proroste hlavou není jasné).

Jedná se obecně jen o všemožné snahy moderní vědy (z části úspěšné a v rovině několika látek snad i efektivní) vytvořit veřejně dostupnou alternativu a přiblížit se uměle divokému cordycepsu z důvodu jeho závratné ceny, omezeného (a dále se snižujícího) množství na světovém trhu i kvůli extrémně vysoké poptávce elity a bohatých. Z těchto důvodů byla širší veřejnost účelně přesvědčena o tom, že si buď pravý divoký cordyceps nemůže dovolit a/nebo že jeho pseudo-verze, vytvořené moderní vědou a zejm. čínskou iniciativou v laboratořích mají stejné vlastnosti na zakládě několika pár určujících složek, tvořících větší část obsahu (cordycepin, betaglukany, adenosin, d-manitol apod.). Pravdou je, že složení pravého divokého cordycepsu se nedá napodobit v laboratoři a kultivačních facilitách a jeho efekt, ten který vytvořil legendu a nejvyšší ocenění TČM se nedá přisuzovat ničemu jinému než originálu. 

Věřím, že lidé s vyšším IQ v oblasti doplňků stravy a přírodních látek, pro které je tento celistvý produkt divoké přírody (ne laboratoře a kultivace na cukru a škrobu jehož výsledkem je izolát či mycélium extrakt) určen, si sami dohledají potřebné informace a uvědomují si dostatečně rozdíl mezi něčím umělým a něčím, co vzniká v minerální horské půdě divoké přírody Himalájí v nadmořské výšce kolem 5000 metrů nad mořem až šest let a je ve svém grandiozním finále unikátním spojením cizopasníka a hostitele jak živočišné tak rostlinné esence, jež s jeho unikátními vlastnostmi nenajdeme nikde jinde v přírodě (přestože bylo identifikováno již kolem 700 druhů cordycepsu parazitujících na stovkách jiných typů hmyzu).

Jen a pouze pravý divoký cordyceps sinensis, jež je unikátním přírodním spojením JAK ŽIVOČIŠNÉ TAK ROSTLINNÉ říše (tedy nesoucí obě jejich esence) a zároveň zdrojem 600+ bioaktivních látek (viz níže) dal vzniknout všem legendám a uznání východu a je jako jediná tonická "bylina" současnosti dle čestných bylinkářů TČM "určen zejména pro jedince zaměřené na ledviny a jejich životní esenci Jing se současným tropismem k plicím". Dle TČM jsou plíce jakožto správce energie a ledviny jakožto kořen energie společně úzce spjaty.
,,Orgánem, jenž řídí dýchání, jsou plíce, ale nevyhnutelná na tomto procesu je také účast ledvin protože absorbují vdechovanou energii, jež musí sestupovat až k nim dolů, aby dýchání bylo plnohodnotné. Jen za předpokladu dobré spolupráce těchto dvou orgánů se dech stává pravidelným a hlubokým. Silný a stabilní, pravidelný respirační mechanismus je jedním z klíčových ukazatelů vitality. Asimilace vdechované energie ledvinami je vlastně jedním z konkrétních projevů jejich funkce uschovávání, zadržování. Při nádechu čistá energie (jang) prochází do plic, ledviny (jin) ji absorbují, nasávají, uschovávají a potom ji spojenou se svou esencí rozesílají do celého těla." 

Pravý divoký Cordyceps sinensis je dle tradiční čínské i tibetské medicíny považován za jediné hloubkové tonikum pro esenci ledvin - Jing, což je dle ní ta nejdůležitější část našeho organismu AKA materie, která vytváří naši konstituci. Esence Jing je největší poklad odpovídající za vitalitu těla, ducha i mysli. Naše energetická zásobárna, ledvinná esence JING je považována za kořen těla - metaforicky je voskem na svíci života, jež postupně, ale nezadržitelně ubývá a vyčerpává se. V TČM není jiný nástroj, který doplňuje a rozhojňuje esenci JING, aniž by zároveň neoslaboval jiné orgány. Divoký cordyceps je tímto jedinečný a vzhledem ke svým neobyčejným kvalitám je TČM doporučován zejména pro jedince hluboce vyčerpané stresem či nemocemi, stimulanty a léky nebo fyzickou či duševní prací nad rámec udržitelnosti/normy. Je určen pro jedince zaměřené na zvyšování základní životní síly, která je nutná pro fungování všech orgánů.

Protože obsahuje jak jinovou, tak i jangovou složku může být užíván na rozdíl od většiny tonických bylin dlouhodobě. Doplňuje Jinovou část esence Jing a obsahuje stovky synergických látek, tím obnovuje energii, která byla vyčerpaná v důsledku zvýšené fyzické námahy, adaptací na stresovou zátěž a nebo stářím. Cordyceps je v čínské medicíně primární substance používaná jako tonikum pro zachování svěžesti mládí a pro potřeby podpory rekonvalescence. (poznámka: například silná káva a stimulanty vyčerpávají esenci JING)

Zároveň se jedná o nejúčinnější přírodní ergogen v historii, což dokázal poprvé na veřejnosti v roce 1993, kdy skupina čínských běžců překonala 9 světových rekordů a po negativních testech na doping jejich trenérský tým zveřejnil na tiskové konferenci užívání "cordycepsu sinensis a želví krve" v přípravě (o pár let později byla část těchto atletů znovu testována pozitivně, ale zároveň se žádné významné rekordy nekonaly takže světe div se, vezmi si z toho každý, co uznáš za vhodné).. Historicky si pak vrcholoví trenéři a atleti z celého světa ověřili cordyceps sinensis i pár dalších verzí zejm. díky obsahu adenosinu a několika dalších látek (hl. militaris) jako špičkovou podporu při sportování a regeneraci.

Cordyceps je tedy historicky i současně jednou z nejvíce ceněných záležitostí v rámci tradiční čínské a tibetské medicíny. Původní "zázračná houba", která byla dříve určena jen pro císaře a vyvolené elity (ve své divoké/celistvé podobě vč. housenky). Představuje v současné době rovněž nejčastěji používaný ergogen mezi čínskými profesionálními atlety.

 

OBSAH CELISTVÉHO DIVOKÉHO CORDYCEPSU
Cordyceps pravý divoký a celistvý obsahuje více než 600 bioaktivních látek, z toho 80+ enzymů (vč. koenzymu q10), které mají velmi široké spektrum účinků na buňky a tedy i celý organismus. Dále v něm najdeme tyto látky:

  • 18 aminokyselin vč. všech esenciálních
  • Cyklofurany (cyklické kruhy pětiuhlíkových cukrů s neznámou funkcí), beta-mannany, beta-mannanové polymery a komplexní polysacharidy
  • Polypeptidy jako Cordymin, Cordycedipeptid A, Cordyceamidy A a B a Myriocin, dipeptidy, Polyaminy cadaverin, spermidin, spermin and putrescin
  • 3′-deoxyadenosin, adenin, adenosin, cytidin, cytosin, guanin, guanosin, inosin, hypoxantin, uridin
  • 28 mastných kyselin vč. kyseliny laurové a kristové
  • 119 druhů glykosfigolipidů a 87 druhů sfingomyelinů
  • Ergosterol, ergosteryl-3-O-β-D-glukopyranosid, cereisterol, β-sitosterol, daucosterol, stigmasterol, campesterol, fungisterol, cholesterol, cholesteryl palmitát, H1-A 
  • Vitamíny skupiny B vč. B12, vitamín D, E i K
  • Téměř všechny minerály a stopové prvky (díky vysokohorské minerální půdě Himalájí) z nichž nejvíce jsou zastoupeny draslík, hořčík, vápník, sodík, železo, mangan, selen, zinek a měď.
  • Metabolity jako lovastatin a GABA (kyselina gamaaminomáselná)
  • Alkaloidy cordysinin A, C, D, E, flazin, perlolyrin, 1-acetyl-β-karbolin
  • Antioxidanty a flavonoidy orobol, genistein, glycitein, 3′,4′,7-trihydroxyisoflavon, diadzein, 6,7,2′,4′,5′-pentamethoxyflavon, glycitein-7-O-β-D-glukosid-4’-O-methylát, iso-sinensetin
  • Několik druhů glukanů vč. Alfa a Beta-glukanu
  • Manitol (kyselina cordycepová)
  • fenolové sloučeniny p-metoxyfenol, p-methoxybenzoová kyselina, 4-hydroxyacetofenon, kyselina vanilová, kyselina syringová, acetovanilon a další
  • a několik set dalších látek, z nichž mnoho je stále neidentifikovaných

Heaven Fresh™ korejský červený ženšen

Pochází ze speciálně vybraných 6+ let starých kořenů organického červeného Panax Ginseng z Koreji a je celosvětově považován za ženšen nejvyšší kvality pro čistotu i účinnost. Alchymisticky zpracován tak, aby byl nejpotentnější jak je aktuálně možné bez ohledu na cenu. V Orientu je Heaven Fresh™ Korejský červený ženšen považován za významný dar jež ukazuje, že jím obdarovaný člověk je velmi vážený či vysokého postavení, protože je to dar vskutku vzácný, stejně jako čas jež mu musí být dán. Odedávna byl korejský ženšen považován za jednu z nejlepších tonických bylin historie. Proto je také znám jako „lidský elixír“, „tajemná bylina“ a „bylina dlouhověkosti“.

Ženšen pravý (Panax ginseng), nazývaný též jako korejský ženšen, se řadí mezi nejvýznamnější asijské léčivé byliny. Tradiční čínská medicína využívá ženšen tisíce let jako věky otestované tonikum, posilující a regenerující celý organismus. Traduje se, že dávno v historii se jeho cena přirovnávala k ceně zlata. Kořen této byliny totiž obsahuje více než 70 typů účinných látek zvaných saponiny (ginsenosidy), se slibným potenciálem. Také obsahuje cenné antioxidanty, polysacharidy a peptidy a také množství důležitých minerálů a stopových prvků.

Tento silný adaptogen je v asijském léčitelství opravdu hojně využíván po několik tisíc let. Blahodárné účinky korejského ženšenu byly zaznamenány už v nejstarším čínském lékopisu „Chen-Nang Pen-Ts´ao-Ching“. Tato rostlina byla vždy vnímána jako nástroj vitality a dlouhověkosti. 

Fermentovaný ženšen může:

Ženšen pravý (Panax ginseng) má povolená následující zdravotní tvrzení dle NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 432/2012 (ze dne 16. května 2012), které platí od 14.12 2012.

  • Bdělost
  • Únava
  • Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
  • Vitalita
  • Sexuální zdraví
  • Kognitivní funkce - paměť
  • Kognitivní a duševní výkonnost
  • Krevní oběh
  • Normální hladina glukózy v krvi
  • Antioxidant

MATEŘÍ KAŠIČKA

Světově nejsilnější mateří kašička použitá v elixíru CORDYCEPS GOLD nikdy nebyla zmrazena či negativně upravena. Je analyzovaná na obsah 2,6% 10-Hydroxy-2-Decenové kyseliny (téměř dvojnásobek oproti ostatním druhům na trhu) a zcela bez reziduí pesticidů, kontaminantů, chemie či antibiotik

Mateří kašička je nejvzácnějším pokladem včelího hnízda a proto je poměrem množství:cena také nejdražším a nejhodnotnějším včelím produktem. Její odběr není vůbec jednoduchý a získaná množství jsou velmi malinká. Stejně jako u Ambrosie existují u Mateří kašičky přísné hranice, za které včelař zkrátka nemůže jít aby včelstvo vážně nepoškodil a neochromil. 

Říká se jí někdy také "včelí mlíčko" a jde o světlou sametovou substanci, kterou produkují dělnice pro larvičky a zejména Včelí Královnu. Všechny larvičky jsou krmeny Mateří kašičkou jen první tři dny svého života - poté přejdou na stravu z medu, včelího chleba (Ambrosie) a vody. Avšak Včelí královna je krmena výhradně Mateří kašičkou a ničím jiným po celý svůj život! Pro pochopení celého zázraku Mateří kašičky a důvodu, proč je nazývána Božskou fontánou mládí a super-potravinou je třeba si vysvětlit celý vývoj dělnic a Včelí královny...

První tři dny svého života jsou tedy všechny larvičky krmeny směsí medu a mateří kašičky, ve které se doslova koupou. Následně přejdou na běžnou včelí stravu čímž se potlačí vývoj rozmnožovacích žláz a naopak vyvinou se jim plně žlázy pro tvorbu vosku a mateří kašičky, tuto však sami již nikdy znovu ve svém životě neokusí. Pokud je však larvička krmena Mateří kašičkou po prvních třech dnech i nadále - je stvořena královna! A právě toto, je ten zázrak - Včelí královna je stvořena z úplně stejných vajíček jako dělnice a jediným důvodem je strava larvičky. Královně je totiž dodávána stál

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: