Kreatin zvyšuje fyzickou výkonnost při opakované krátkodobé a vysoce intenzivní zátěži, oddaluje únavu a zlepšuje regeneraci.
Složení: 100% kreatin monohydrát
Dávkování:
Dávkování kreatinu je různé. Může probíhat ve dvou fázích. První fáze nasycovací a druhá fáze udržovací.
Doporučuje se dávkovat v cyklech, a to v několikatýdenních periodách, kdy se dosáhne maximální využití a účinku. Délka cyklu závisí na potřebách a cílech sportovce. Obecně se doporučuje cyklus 4–6 týdnů s následnou pauzou na 2–4 týdny. Kulturisté zpravidla zařazují udržovací fázi, kdy příjem kreatinu sníží na 0,03–0,05 g na kilogram tělesné hmotnosti.
Nasycovací fáze
Pro nasycovací fázi platí příjem 20–25 g kreatinu během dne. Při tomto způsobu dávkování vychází průměrná dávka 0,3 g na kilogram tělesné hmotnosti denně. Nejběžnější dávkování je: ráno, před tréninkem, po tréninku a večer. Doporučuje se dávkovat spolu se sacharidovým nápojem, neboť je to nejefektivnější pomocník pro vstřebání kreatinu.
Maximálního množství kreatinu, což je 120–140 g dosáhne člověk po 5–7 dnech nasycovací fáze. Po ukončení nasycovací fáze následuje udržovací fáze, kdy stačí podávat menší množství kreatinu, které je nezbytné pro udržení maximální hodnoty v těle.
Udržovací fáze
Denní dávka se pohybuje kolem 2–3 g kreatinu denně. Některé studie doporučují 0,03 g na kilogram tělesné hmotnosti. Platí stejné pravidlo, jako u nasycovací fáze – podávat kreatin spolu se sacharidovým nápojem. Dávku stačí podávat jednou denně.
Protože nejsou známy žádné výsledky, které by podporovaly dlouhodobý efekt udržovací fáze, je za ideální považována doba zhruba 30–40 dní. Po jejím ukončení je vhodné počkat s dalším cyklem zhruba 3–5 týdnů.